Начало Местен фокус Как улична котка стана космонавт преди 61 години
9564
България

Как улична котка стана космонавт преди 61 години

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство.„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното.

| 18 Октомври 2024, 10:27 ч.
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Снимка © Институт за космически изследвания и технологии

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство., в която пише:

Общинските съветници в Генерал Тошево ще разгледат шест точки на редовното си заседание днес, става известно от публикуваната покана на сайта на общинската администрация. 

Общинският съвет ще реши дали да одобри актуализация на бюджет 2024 година на Община Генерал Тошево.

На редовното заседание ще се обсъди дали да бъдат осигурени средства за инициативата “Благотворителна Коледа 2024 година” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на крайно нуждаещи се жители на общината.

Съветниците ще обсъдят докладна записка от кмета на общината Валентин Димитров относно предоставянето на временен безлихвен заем във връзка със сключването на договор за финансиране на проект „Да изберем здравето и природата за глобална защита".

Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави празничното вечерно богослужение в храм “Св. Въведение Богородично” в Стара Загора. Това съобщиха от Старозагорската света митрополия.

Владиката благослови вярващите в църквата и им благопожела здраве и благоденствие. В края на светата служба свещеноиконом Стефан Чалъмов изнесе беседа, свързана с християнското семейство.

На утрешния празник Въведение Богородично в същия храм митрополит Киприан ще възглави архиерейската света литургия. След нея ще бъде представена и беседа за православната християнска младеж. От Църковното настоятелство приканват благочестивите християни да вземат молитвено участие и да съпреживеят духовната радост. 

Както съобщихме, празнична архиерейска вечерня с петохлебие, с участието на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, беше отслужена тази

Две кампании за събиране на опасни отпадъци подготвя Община Горна Оряховица, осигурен е мобилен пункт за извозване на старо електрическо оборудване от домовете на хората, съобщиха от пресцентъра на общината.

Първата акция е за събиране на опасни отпадъци от бита – бои, лакове, разтворители, лепила, лекарства, киселини, основи, луминесцентни тръби, тонери и др. На 20 ноември мобилният пункт ще е разположен в квартал „Пролет“. На следващия ден, 21 ноември, пунктът ще се разположи в района на Покрития пазар. Гражданите могат да занесат събраните отпадъци от 8:30 до 15:00 ч. в посочените дни.

Предадени на лицензирана организация, отпадъците се приемат от специалисти, разделят се в специални контейнери, според вида им и се транспортират, при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат по строго контролирани и екологосъобразни процедури.

Митнически и полицейски служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" откриха и задържаха при съвместна проверка 13,230 килограма кокаин на стойност 4 159 512 лева, оценен за нуждите на съдебната система, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград.

По случая е задържан турският гражданин М. Д. (45 г.), допълниха от Апелативната прокуратура в Пловдив.

Случаят е от 15 ноември, когато в 3:27 часа на пункта пристига влекач с полуремарке с турска регистрация, със стока от Румъния през България за Турция. По метода „анализ на риска“ превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка, включително с рентгенова апаратура, при която са отбелязани необичайни плътности в товарното помещение.

При последвалата физическа проверка във фабрична кухина в пода на полуремаркето са открити девет пакета с бял

Аз очаквам и Народното събрание, и правителството да си изпълнят обещанието така, както е заложено по закон за увеличаване на заплатите от 1 януари, защото ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си на Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.

"Аз много отдавна призовавам не за спешни, за аварийни мерки в подкрепа на българската армия, защото тя остава без хора", допълни държавният глава. Той подчерта, че сред най-тревожните въпроси е този за бъдещите офицери, защото има все по-малко кандидати и се стига до непопълване на випуски. Радев не пропусна и въпроса за войнишкия състав.

"Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която ние да можем да разчитаме, а най-важн

„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното. Контейнерът с животното е бил приземен с парашут“.

Това е уникално събитие за космическите учени – изпращането на първата котка в космоса, опит, който не е бил повторен, коментира доц. Асеновски. Той разказа подробности за случая – малка черно-бяла парижка улична котка на име Фелисет е била изпратена на борда на френска ракета през октомври 1963 г. в суборбитална мисия, която достигна височина от 154 км. През 60-те години учените основно използват кучета и маймуни за тестове на опасностите в космическите условия и за да проверят дали човек би могъл да преживее пътуване отвъд земната атмосфера. Докато руснаците залагат на кучета, в САЩ предпочитат да експериментират с маймуни, обясни ученият.

Франция обаче поема по различен път. Служителите на френската космическа агенция Cerma събират 14 улични котки, за да изберат подходящ кандидат за космически астронавт. Учените умишлено не им дават имена, за да избегнат привързване, затова избраната котка била наречена C341. След успешното изстрелване на ракетата с „изследователката“ на 18 октомври 1963 г. и безпроблемното завръщане на Земята, френската преса настояла котката да получи име. Първоначално я нарекли Феликс, по известния анимационен герой, но когато разбрали, че е женска, името било коригирано на Фелисет.

Доц. Асеновски разказа и за първия успешен експеримент с изпращане на жив организъм в Космоса. Той е проведен на 20 февруари 1947 г. от Съединените щати, когато плодови мушици (Drosophila melanogaster) са изстреляни с ракета V-2, достигайки височина от около 109 км. Целта на експеримента била да се изследва ефектът от радиацията на високи надморски височини върху живи организми. Мушиците успешно са върнати на Земята с парашут.

Това е първият документално потвърден случай на изпращане на живи същества в Космоса, преди по-известните експерименти с бозайници като кучето Лайка, което през 1957 г. става първото животно, изпратено в орбита от Съветския съюз, отбеляза ученият. 

Лек автомобил е изгорял на пътя Шумен- Силистра, близо до разклона за Хитрино, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен. 

Сигнал за произшествието е подаден вчера в 8:44 часа. Пристигналите на мястото огнеборци заварили пожар в лек автомобил „Рено Талисман“ с турска регистрация и установили, че водачът не е пострадал, посочват от пресцентъра.    

Оттам уточняват, че пламъците са тръгнали по време на движение, вероятно след късо съединение.  

На четири сигнала за произшествия са реагирали дежурните противопожарни и спасителни екипи в Шуменско през изминалото денонощие. Ликвидирани са пожари в комин на жилище на ул.“ Ружа Тенева- Северина“ в Шумен и в отпадъци на ул.“ Акация“ в града. Приет е и сигнал за горяща къща на ул.“ Христо Ботев“ в Шумен, но след пристигане на

Бронзова скулптура на мъжка фигура ще бъде поставена на входа на Созопол. Композицията ще съчетава функция на слънчев часовник с елемент от местната история - фигура на древен жител, в характерно облекло, който свири на арфа. Това стана известно на днешното заседание на Общинския съвет в Созопол, на което беше подкрепена инициативата на сдружението "Фарът на Аполония".  

Мястото, където ще бъде поставена скулптурата, е общинско. То е на входа на града, с добра видимост и пейзаж.

Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата и да се снимат с нея. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата, историята и ще добавим стойност към техния летен престой. Целта е запознаване на туристите с местната история и разпространяване на богатствата на Созопол в сферата на изкуството и археологията, каза председателят на сдружението Йордан Ил

Българският данъкоплатец не трябва да става заложник на желанието за членство в еврозоната. Ние сме категорично против бюджетен дефицит от три процента в тежката икономическа ситуация, която се намираме. Това каза на брифинг в парламента Цончо Ганев от „Възраждане“ след работна среща на депутати от „Възраждане“ със служебния министър на финансите Людмила Петкова и нейния екип в парламента във връзка с проектобюджета за 2025 година.

В бюджета за догодина се залагат пет милиарда лева повече приходи и 12 милиарда повече разходи при трипроцентен бюджетен дефицит, каза той.  

Цончо Ганев коментира мерките, които предлагат от Министерство на финансите за увеличаване на приходите в бюджета за догодина. С някои от мерките сме категорично съгласни, с други не, посочи депутатът.  

Той посочи, че  отново на дневен ред е да се орежа

Таксиметрови шофьори в Бургас излизат утре на протест в града. Той ще се проведе от 8:30 до 12:30 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР.

Организатор на протеста е Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в Бургас, а недоволството е срещу завишените застраховки от застрахователните дружества.

Протестът шествие ще започне от два сборни пункта: паркинга на северният плаж и стоянката до блок 100 в комплекс "Меден Рудник".

Шествието от паркинга на северния плаж ще тръгне в 10:00 ч., като се предвижда престой на автомобилите от 10:20 – 10:30 ч. пред офиса на застрахователна компания "Булстрад" в комплекс "Изгрев" до бл. 181. Престой на таксиметрови автомобили ще има и от 11:30 до 11:50 ч. пред офисите на застрахователните компании "Лев Инс" на ул. "Крайезерна", "ДЗИ" на бул. "Стефан Стамболов" и "Армеец" пред хотел "Космос" .

Груповата цел на "Аурубис" е да намали въглеродните емисии с 50 процента до 2030 г. и да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Това каза Ивайло Георгиев, ръководител "Устойчивост и връзки с институциите" в "Аурубис България", по време на разширена среща на групата "Aurubis AG". Събитието, посветено на стратегията за намаляване на въглеродните емисии, събра специалисти от мултидисциплинарния екип по устойчивост и декарбонизация от Германия, Белгия, Испания и САЩ. Срещата се провежда на територията на завода в Златица и Пирдоп.

Според Георгиев груповата цел означава, че въглеродните емисии се докладват на консолидирано ниво, съобразно специфичния въглероден отпечатък на заводите на групата в различните държави. За завода на "Аурубис" в Пирдоп и Златица въглеродният отпечатък през базовата 2018 г. е 210 000 тона, като до 2030 г. той трябва да бъде намален на 105 000 тон

По-късно са правени и други експерименти с насекоми, включително с пчели, но първият случай на изпращане на живи организми в Космоса са именно тези плодови мушици, обясни доц. Асеновски. 

Общо 32 маймуни и 12 кучета са били изпратени в Космоса, заедно с различни други животни като плодови мушици, мишки, котка, жаби, медузи, мравки, оси и дори хлебарки. Първите кучета, които се връщат живи, са Белка и Стрелка, изстреляни на 19 август 1960 г. в рамките на съветската космическа програма. Известно време след кацането, Стрелка ражда шест кученца, като едно от тях е подарено на президента на САЩ Джон Ф. Кенеди от съветския лидер Никита Хрушчов, допълни любопитните подробности той.

Първите животни, които обикалят Луната и се връщат на Земята, са две костенурки на борда на „Зонд 5“. На 15 септември 1968 г. костенурките са изстреляни заедно с растения, семена и бактерии, обикалят Луната и се завръщат на Земята след седем дни. Капсулата и нейните обитатели успешно преживяват повторното навлизане в атмосферата, разказа ученият.

Първите риби в космоса са били южноамерикански гупи, които прекарват 48 дни в орбита на борда на руския космически кораб Салют 5 през 1976 г. А през 1973 г. паяк от вида „кръстат паяк“ на име Арабела става първият, който изплита паяжина в космоса, отговаряйки на въпроса дали паяжини могат да се плетат в условия на нулева гравитация, обясни доцентът. Един от интересните експерименти е бил през 2007 г. – тогава руски учени отпразнуват забележителен успех, след като хлебарка на име Надежда става първото същество, което забременява в Космоса и ражда 33 хлебарки на борда на сателита „Фотон-М“, допълни той. 

Доц. Асеновски разясни, че за космически изследвания са предпочитани различни животни, които предлагат уникални предимства за научните експерименти. Например плодови мушици се използват за генетични изследвания, тъй като имат кратък жизнен цикъл и бързо размножаване, което позволява наблюдение на множество поколения. Мишките често се използват за изучаване на физиологични и генетични реакции, тъй като техният геном е добре изследван и сходствата между тях и хората е високо. Кучета например са избрани заради тяхната способност да бъдат тренирани и емоционалното им обвързване с хората. Маймуни и шимпанзета предоставят информация за по-сложни поведенчески и когнитивни реакции, тъй като имат висока степен на близост с човешката физиология и психология. Риби и жаби често се използват за изучаване на въздействието на радиацията и безтегловността, тъй като техните организми реагират по специфичен начин на промените в околната среда. Тези животни са избрани, защото предоставят важна информация за биологичните реакции и адаптации на организми при условия, които трудно могат да бъдат изследвани при хора, коментира ученият.

Той отбеляза, че през последните години са проведени няколко интересни експеримента с животни в Космоса. На 29 юни 2018 г. космическият кораб Dragon на SpaceX излетя от Флорида с 20 мишки на борда. Те пристигнаха на Международната космическа станция (МКС) на 2 юли 2018 г. Целта на експеримента е да се изследва как физиологията и съня на животните реагират на стреса от космическите условия, посочи доц. Асеновски. Той даде и друг пример. Китайският лунен модул Chang`e 4 носи 3-килограмов запечатан контейнер, съдържащ семена и яйца на насекоми, за да се проучи дали растенията и насекомите могат да растат и да съществуват в симбиоза. Експериментът включва шест различни организми: семена от памук, картофи, рапица, както и цъфтящо растение, мая и яйца на плодовите мушици. Ако яйцата се излюпят, ларвите ще произвеждат въглероден диоксид, докато покълналите растения ще отделят кислород чрез фотосинтеза. Растежът на организмите се следи с помощта на миниатюрна камера, описа друг интересен експеримент ученият. На 3 юни 2021 г. SpaceX CRS-22 пък изстреля „водни мечета“ и хавайски калмари на Международната космическа станция. Калмарите бяха изпратени в стадий на новородени, разказа още доц. Асеновски.

Той коментира, че пътешествията в Космоса с животни имат значителен принос към научните изследвания чрез тестове за оцеляване на живите същества в космически условия, изследване на радиационното въздействие, изучаване на ефектите на безтегловността, анализ на генетични промени, свързани с човешкото здраве, и изследване на развитието и поведението на животни в необичайни условия. Тези експерименти са от съществено значение за разширяване на нашите познания за условията в Космоса и подготовката за бъдещи човешки мисии, посочи ученият.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски пр ...
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при станалите 19 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.&nbs ...
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или дру ...
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" на автомагистрала "Струма" в посока София. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Преминав ...
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "По ...
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Община Поморие е подписала договор с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за изпълнението на проект, с който ще се реконструира водопров ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогас ...
Тикер в 15:01 ч.
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" ...
Начало Местен фокус
9564
България

Как улична котка стана космонавт преди 61 години

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство.„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното.

| 18 Октомври 2024, 10:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Снимка © Институт за космически изследвания и технологии

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство., в която пише:

Общинските съветници в Генерал Тошево ще разгледат шест точки на редовното си заседание днес, става известно от публикуваната покана на сайта на общинската администрация. 

Общинският съвет ще реши дали да одобри актуализация на бюджет 2024 година на Община Генерал Тошево.

На редовното заседание ще се обсъди дали да бъдат осигурени средства за инициативата “Благотворителна Коледа 2024 година” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на крайно нуждаещи се жители на общината.

Съветниците ще обсъдят докладна записка от кмета на общината Валентин Димитров относно предоставянето на временен безлихвен заем във връзка със сключването на договор за финансиране на проект „Да изберем здравето и природата за глобална защита".

Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави празничното вечерно богослужение в храм “Св. Въведение Богородично” в Стара Загора. Това съобщиха от Старозагорската света митрополия.

Владиката благослови вярващите в църквата и им благопожела здраве и благоденствие. В края на светата служба свещеноиконом Стефан Чалъмов изнесе беседа, свързана с християнското семейство.

На утрешния празник Въведение Богородично в същия храм митрополит Киприан ще възглави архиерейската света литургия. След нея ще бъде представена и беседа за православната християнска младеж. От Църковното настоятелство приканват благочестивите християни да вземат молитвено участие и да съпреживеят духовната радост. 

Както съобщихме, празнична архиерейска вечерня с петохлебие, с участието на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, беше отслужена тази

Две кампании за събиране на опасни отпадъци подготвя Община Горна Оряховица, осигурен е мобилен пункт за извозване на старо електрическо оборудване от домовете на хората, съобщиха от пресцентъра на общината.

Първата акция е за събиране на опасни отпадъци от бита – бои, лакове, разтворители, лепила, лекарства, киселини, основи, луминесцентни тръби, тонери и др. На 20 ноември мобилният пункт ще е разположен в квартал „Пролет“. На следващия ден, 21 ноември, пунктът ще се разположи в района на Покрития пазар. Гражданите могат да занесат събраните отпадъци от 8:30 до 15:00 ч. в посочените дни.

Предадени на лицензирана организация, отпадъците се приемат от специалисти, разделят се в специални контейнери, според вида им и се транспортират, при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат по строго контролирани и екологосъобразни процедури.

Митнически и полицейски служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" откриха и задържаха при съвместна проверка 13,230 килограма кокаин на стойност 4 159 512 лева, оценен за нуждите на съдебната система, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград.

По случая е задържан турският гражданин М. Д. (45 г.), допълниха от Апелативната прокуратура в Пловдив.

Случаят е от 15 ноември, когато в 3:27 часа на пункта пристига влекач с полуремарке с турска регистрация, със стока от Румъния през България за Турция. По метода „анализ на риска“ превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка, включително с рентгенова апаратура, при която са отбелязани необичайни плътности в товарното помещение.

При последвалата физическа проверка във фабрична кухина в пода на полуремаркето са открити девет пакета с бял

Аз очаквам и Народното събрание, и правителството да си изпълнят обещанието така, както е заложено по закон за увеличаване на заплатите от 1 януари, защото ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си на Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.

"Аз много отдавна призовавам не за спешни, за аварийни мерки в подкрепа на българската армия, защото тя остава без хора", допълни държавният глава. Той подчерта, че сред най-тревожните въпроси е този за бъдещите офицери, защото има все по-малко кандидати и се стига до непопълване на випуски. Радев не пропусна и въпроса за войнишкия състав.

"Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която ние да можем да разчитаме, а най-важн

„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното. Контейнерът с животното е бил приземен с парашут“.

Това е уникално събитие за космическите учени – изпращането на първата котка в космоса, опит, който не е бил повторен, коментира доц. Асеновски. Той разказа подробности за случая – малка черно-бяла парижка улична котка на име Фелисет е била изпратена на борда на френска ракета през октомври 1963 г. в суборбитална мисия, която достигна височина от 154 км. През 60-те години учените основно използват кучета и маймуни за тестове на опасностите в космическите условия и за да проверят дали човек би могъл да преживее пътуване отвъд земната атмосфера. Докато руснаците залагат на кучета, в САЩ предпочитат да експериментират с маймуни, обясни ученият.

Франция обаче поема по различен път. Служителите на френската космическа агенция Cerma събират 14 улични котки, за да изберат подходящ кандидат за космически астронавт. Учените умишлено не им дават имена, за да избегнат привързване, затова избраната котка била наречена C341. След успешното изстрелване на ракетата с „изследователката“ на 18 октомври 1963 г. и безпроблемното завръщане на Земята, френската преса настояла котката да получи име. Първоначално я нарекли Феликс, по известния анимационен герой, но когато разбрали, че е женска, името било коригирано на Фелисет.

Доц. Асеновски разказа и за първия успешен експеримент с изпращане на жив организъм в Космоса. Той е проведен на 20 февруари 1947 г. от Съединените щати, когато плодови мушици (Drosophila melanogaster) са изстреляни с ракета V-2, достигайки височина от около 109 км. Целта на експеримента била да се изследва ефектът от радиацията на високи надморски височини върху живи организми. Мушиците успешно са върнати на Земята с парашут.

Това е първият документално потвърден случай на изпращане на живи същества в Космоса, преди по-известните експерименти с бозайници като кучето Лайка, което през 1957 г. става първото животно, изпратено в орбита от Съветския съюз, отбеляза ученият. 

Лек автомобил е изгорял на пътя Шумен- Силистра, близо до разклона за Хитрино, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен. 

Сигнал за произшествието е подаден вчера в 8:44 часа. Пристигналите на мястото огнеборци заварили пожар в лек автомобил „Рено Талисман“ с турска регистрация и установили, че водачът не е пострадал, посочват от пресцентъра.    

Оттам уточняват, че пламъците са тръгнали по време на движение, вероятно след късо съединение.  

На четири сигнала за произшествия са реагирали дежурните противопожарни и спасителни екипи в Шуменско през изминалото денонощие. Ликвидирани са пожари в комин на жилище на ул.“ Ружа Тенева- Северина“ в Шумен и в отпадъци на ул.“ Акация“ в града. Приет е и сигнал за горяща къща на ул.“ Христо Ботев“ в Шумен, но след пристигане на

Бронзова скулптура на мъжка фигура ще бъде поставена на входа на Созопол. Композицията ще съчетава функция на слънчев часовник с елемент от местната история - фигура на древен жител, в характерно облекло, който свири на арфа. Това стана известно на днешното заседание на Общинския съвет в Созопол, на което беше подкрепена инициативата на сдружението "Фарът на Аполония".  

Мястото, където ще бъде поставена скулптурата, е общинско. То е на входа на града, с добра видимост и пейзаж.

Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата и да се снимат с нея. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата, историята и ще добавим стойност към техния летен престой. Целта е запознаване на туристите с местната история и разпространяване на богатствата на Созопол в сферата на изкуството и археологията, каза председателят на сдружението Йордан Ил

Българският данъкоплатец не трябва да става заложник на желанието за членство в еврозоната. Ние сме категорично против бюджетен дефицит от три процента в тежката икономическа ситуация, която се намираме. Това каза на брифинг в парламента Цончо Ганев от „Възраждане“ след работна среща на депутати от „Възраждане“ със служебния министър на финансите Людмила Петкова и нейния екип в парламента във връзка с проектобюджета за 2025 година.

В бюджета за догодина се залагат пет милиарда лева повече приходи и 12 милиарда повече разходи при трипроцентен бюджетен дефицит, каза той.  

Цончо Ганев коментира мерките, които предлагат от Министерство на финансите за увеличаване на приходите в бюджета за догодина. С някои от мерките сме категорично съгласни, с други не, посочи депутатът.  

Той посочи, че  отново на дневен ред е да се орежа

Таксиметрови шофьори в Бургас излизат утре на протест в града. Той ще се проведе от 8:30 до 12:30 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР.

Организатор на протеста е Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в Бургас, а недоволството е срещу завишените застраховки от застрахователните дружества.

Протестът шествие ще започне от два сборни пункта: паркинга на северният плаж и стоянката до блок 100 в комплекс "Меден Рудник".

Шествието от паркинга на северния плаж ще тръгне в 10:00 ч., като се предвижда престой на автомобилите от 10:20 – 10:30 ч. пред офиса на застрахователна компания "Булстрад" в комплекс "Изгрев" до бл. 181. Престой на таксиметрови автомобили ще има и от 11:30 до 11:50 ч. пред офисите на застрахователните компании "Лев Инс" на ул. "Крайезерна", "ДЗИ" на бул. "Стефан Стамболов" и "Армеец" пред хотел "Космос" .

Груповата цел на "Аурубис" е да намали въглеродните емисии с 50 процента до 2030 г. и да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Това каза Ивайло Георгиев, ръководител "Устойчивост и връзки с институциите" в "Аурубис България", по време на разширена среща на групата "Aurubis AG". Събитието, посветено на стратегията за намаляване на въглеродните емисии, събра специалисти от мултидисциплинарния екип по устойчивост и декарбонизация от Германия, Белгия, Испания и САЩ. Срещата се провежда на територията на завода в Златица и Пирдоп.

Според Георгиев груповата цел означава, че въглеродните емисии се докладват на консолидирано ниво, съобразно специфичния въглероден отпечатък на заводите на групата в различните държави. За завода на "Аурубис" в Пирдоп и Златица въглеродният отпечатък през базовата 2018 г. е 210 000 тона, като до 2030 г. той трябва да бъде намален на 105 000 тон

По-късно са правени и други експерименти с насекоми, включително с пчели, но първият случай на изпращане на живи организми в Космоса са именно тези плодови мушици, обясни доц. Асеновски. 

Общо 32 маймуни и 12 кучета са били изпратени в Космоса, заедно с различни други животни като плодови мушици, мишки, котка, жаби, медузи, мравки, оси и дори хлебарки. Първите кучета, които се връщат живи, са Белка и Стрелка, изстреляни на 19 август 1960 г. в рамките на съветската космическа програма. Известно време след кацането, Стрелка ражда шест кученца, като едно от тях е подарено на президента на САЩ Джон Ф. Кенеди от съветския лидер Никита Хрушчов, допълни любопитните подробности той.

Първите животни, които обикалят Луната и се връщат на Земята, са две костенурки на борда на „Зонд 5“. На 15 септември 1968 г. костенурките са изстреляни заедно с растения, семена и бактерии, обикалят Луната и се завръщат на Земята след седем дни. Капсулата и нейните обитатели успешно преживяват повторното навлизане в атмосферата, разказа ученият.

Първите риби в космоса са били южноамерикански гупи, които прекарват 48 дни в орбита на борда на руския космически кораб Салют 5 през 1976 г. А през 1973 г. паяк от вида „кръстат паяк“ на име Арабела става първият, който изплита паяжина в космоса, отговаряйки на въпроса дали паяжини могат да се плетат в условия на нулева гравитация, обясни доцентът. Един от интересните експерименти е бил през 2007 г. – тогава руски учени отпразнуват забележителен успех, след като хлебарка на име Надежда става първото същество, което забременява в Космоса и ражда 33 хлебарки на борда на сателита „Фотон-М“, допълни той. 

Доц. Асеновски разясни, че за космически изследвания са предпочитани различни животни, които предлагат уникални предимства за научните експерименти. Например плодови мушици се използват за генетични изследвания, тъй като имат кратък жизнен цикъл и бързо размножаване, което позволява наблюдение на множество поколения. Мишките често се използват за изучаване на физиологични и генетични реакции, тъй като техният геном е добре изследван и сходствата между тях и хората е високо. Кучета например са избрани заради тяхната способност да бъдат тренирани и емоционалното им обвързване с хората. Маймуни и шимпанзета предоставят информация за по-сложни поведенчески и когнитивни реакции, тъй като имат висока степен на близост с човешката физиология и психология. Риби и жаби често се използват за изучаване на въздействието на радиацията и безтегловността, тъй като техните организми реагират по специфичен начин на промените в околната среда. Тези животни са избрани, защото предоставят важна информация за биологичните реакции и адаптации на организми при условия, които трудно могат да бъдат изследвани при хора, коментира ученият.

Той отбеляза, че през последните години са проведени няколко интересни експеримента с животни в Космоса. На 29 юни 2018 г. космическият кораб Dragon на SpaceX излетя от Флорида с 20 мишки на борда. Те пристигнаха на Международната космическа станция (МКС) на 2 юли 2018 г. Целта на експеримента е да се изследва как физиологията и съня на животните реагират на стреса от космическите условия, посочи доц. Асеновски. Той даде и друг пример. Китайският лунен модул Chang`e 4 носи 3-килограмов запечатан контейнер, съдържащ семена и яйца на насекоми, за да се проучи дали растенията и насекомите могат да растат и да съществуват в симбиоза. Експериментът включва шест различни организми: семена от памук, картофи, рапица, както и цъфтящо растение, мая и яйца на плодовите мушици. Ако яйцата се излюпят, ларвите ще произвеждат въглероден диоксид, докато покълналите растения ще отделят кислород чрез фотосинтеза. Растежът на организмите се следи с помощта на миниатюрна камера, описа друг интересен експеримент ученият. На 3 юни 2021 г. SpaceX CRS-22 пък изстреля „водни мечета“ и хавайски калмари на Международната космическа станция. Калмарите бяха изпратени в стадий на новородени, разказа още доц. Асеновски.

Той коментира, че пътешествията в Космоса с животни имат значителен принос към научните изследвания чрез тестове за оцеляване на живите същества в космически условия, изследване на радиационното въздействие, изучаване на ефектите на безтегловността, анализ на генетични промени, свързани с човешкото здраве, и изследване на развитието и поведението на животни в необичайни условия. Тези експерименти са от съществено значение за разширяване на нашите познания за условията в Космоса и подготовката за бъдещи човешки мисии, посочи ученият.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Контекст
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от "Гранична полиция"
Контекст
Козлодуй отбеляза годишнина от своето Освобождение
Основна линия
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Местен фокус
Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в района на Долна Диканя
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.